Тази рецепта е машина на времето за мен – тя е способна да ме върне обратно в наистина безгрижното детство на село, когато баба явно е ставала към четири сутринта с единствената цел като ме разбуди към седем, тутманика да е току що изпечен, с хрупкава коричка и много сирене вътре.
Една истинска бабина рецепта, която в оригинал е „една чаша от това, пет лъжици от онова и брашно колкото поеме“ но тук давам мерките в обичайните за мен милилитри и грамове, за да е сигурно, че резултата си заслужава всеки път.
Необходимите продукти не са много, даже са учудващо малко:
- 200 милилитра кисело мляко (половин кофичка)
- 50 милилитра олио
- 50 милилитра топла вода
- половин кубче прясна мая (или едно пакетче суха)
- две яйца
- 700 грама брашно
- допълнително смес от олио и масло и още едно яйце за намазване
- 400 грама бяло сирене за плънката
В купа сложете маята, топлата вода, щипка захар и щипка сол и оставете настрана за да шупне маята. Разбийте яйцата заедно с олиото до хомогенна маса и после добавете киселото мляко, разбийте отново.
В голяма купа или удобна тава сипете брашното, сложете смесените продукти и маята и замесете меко тесто. Оставете го покрито с фолио докато удвои обема си. Премесете докато спадне и започнете точенето.
Разделете тестото на три еднакви топки и всяка топка на още три по-малки. Използвайте допълнително брашно на плота, защото тестото е меко и може да е лепкаво.
Разточете малките топки тесто до кръгове с диаметър около 20 сантиметра, не е важен размера, но е добре да са еднакви. След всяко разточване, намазвайте тестото със смес от олио и разтопено масло. В оригинал, баба използваше разтопена свинска мас и ако нямате притеснения за този продукт – ползвайте го. Така тутманика ще остане мек и „пръхкав“ и на следващия ден.
След като сте подредили три малки разточени топки една върху друга, ги притиснете в краищата да залепнат и ги разточете до голяма и тънка кора. Точете смело, няма нужда да се стремите да има някаква форма, дори е възможно някъде да се прокъса (ако го направите много тънко) но нищо от това не е фатално. След като го разточите колкото можете, поръсете с една трета от натрошеното сирене, завийте на руло и навийте на охлюв в средата на намаслена кръгла тава.
Повторете процедурата с останалите две топки тесто и завивайте охлюва в тавата докато я напълните. Продуктите ще са достатъчни за стандартна тава от алпака, каквато ползвам аз. Разточването на малките топки и мазнината между тях ще отдели трите кори по време на печенето и така ще имате много пухкав тутманик с мека вътрешност и приятна хрупкава коричка.
Намажете отгоре с останалото олио и масло и оставете настрана да се надигне малко. Загрейте фурната на 180 градуса (170 с обдухване) и преди да сложите да се пече, намажете с едно разбито яйце. Печете за около 40 минути и ако започне да прегаря отгоре, сложете парче хартия за печене, за да остане с хубав цвят и средно препечена коричка.
Дали ще го режете на триъгълни парчета, дали ще седнете дружно на масата и ще развивате постепенно охлюва, дали ще го хапвате с кисело мляко, айрян или компот – вие решавате :) Но ако сте яли такъв бабин тутманик в детството, машината на времето ще е проработила и отново ще се почувствате щастлив както във времето, когато краката ви не стигаха пода докато седите на стола :)
Наздраве! Времето за приготвяне е около три часа (в това число и изчакването за втасване)
тези дни всички сме на бабини рецепти… носталгия ни мъчи май.
Дефинитивно :)
бабините рецепти са безгрешни :)
Straxotna rezepta.Stana chudesen tutmanik.
Много благодаря :) Радвам се, че се е получил добре :)
Направих го! Страхотен е.
Радвам се :)
Вече два пъти го правя и наистина е страхотен!
stana mnogo hubavo
o daaaa,vkusno be6e… :)
Тутманика е страхотен! Благодаря, че сподели тази страхотна рецепта!
Благодарим!
Най-вкусният тутманик, който съм правила! Не можеш да спреш да ядеш!