Макар никога да не е бил измислян в Болоня, сосът болонезе е изключително популярен навсякъде извън Италия, сигурно защото е лесен и вкусен. Основните съставки са телешка кайма и домати, зеленчуците могат да варират (най-често настърган морков).
Стандартният начин на приготвяне на паста е известен на всички – правим соса, варим пастата в подсолена вода, смесваме, гарнираме и сервираме. В този случай искам да ви науча на малък трик, така наречената паста без варене, при която резултатът е в пъти по-добър от традиционния. Паста без варене всъщност означава, че не варите отделно спагетите, фузили, папарделе, фарфале или каквото там сте решили, а го добавяте да се свари в соса. Така се ползва много по-малко вода (която така или иначе изхвърляте после) а пастата има достатъчно време да поеме всички аромати и вкусове на соса, в който ври. Само ви трябва по-дълбок тиган, който да поеме всичко, но ако нямате – и голяма тенджера ще свърши същата работа.
Напред към готвенето. Необходимите продукти са следните (за две порции):
- 300-400 грама телешка кайма, най-добре прясно смляна на щанда за месо
- Един буркан домати консерва, пасирани на пюре
- Половин кутия спагети №5
- Глава бял лук (
в претенциозните рецепти ще го срещнете като шалот) - Две-три скилидки чесън
- Зеленчук (в моят случай гъби печурки)
- Сол, черен пипер, зехтин
- Сирене пармезан за настъргване
Нарязани на ситно лукът и чесъна се запържват в зехтин. Нямам мярка за зехтина главно защото с него никога не може да се прекали, но в най-общият случай първо поглеждам към каймата и ако е червена и постна, слагам малко повече от „да покрие дъното на тигана“.
Кога настъпва следващият момент се разбира по миризмата. Неизбежно ще се въртите около котлона и когато приятно започне да ви ухае на зехтин и усетите леко сладникавата миризма на лук – време е за каймата. Слагате я в тигана и започвате усилено и енергично да я раздробявате на малки парченца докато се запържва. Аз го правя с обратната страна на дървена лъжица, много ефективно се получава. Целта е да няма големи бучки кайма, за да се запържи по-добре и сосът да е болонезе, не с мини-кюфтенца.
След раздробяване идва един естествен момент, в който каймата пуска малко вода. Това е знак да дойдат и гъбките, нарязани на ситно. Добавяме и сол и черен пипер, като имайте предвид, че гъбите са буквално гъби за сол – поемат доста. Ще трябва да опитате по някое време как е „на сол“
Последният етап в приготвянето на соса е добавянето на пасираните домати, ако доматеният сок е прекалено гъст, слагаме и малко вода (за предпочитане вряла, за да не спираме процеса на готвене). Естествено в традициите на Италия – има ли домати, има и щипка захар, която ще неутрализира киселата жилка.
Ето тук идва сравнително най-трудният момент, в този случай предизвикан от изборът на пастата (спагети). Ако направите с фузили или талятеле или друг вид дребна паста – няма никакъв проблем. Спагетите са малко дълги и в началото стърчат навън, но бързо поемат от соса, омекват и се прибират където им е мястото.
Времето от този етап до масата е колкото да се свари пастата. Може да са две минути и половина (ако ползвате прясна паста) но може да са и десетина като в този случай. Въпрос на вкус е също дали ще оставите пастата да се свари напълно или ще отнемете от котлона докато са леко хрупкави (ал денте).
Последната стъпка преди масата (в компанията на вилица и хубаво червено вино или защо пък не биричка) е гарнирането със сирене пармезан и стръкче босиле за разкош :)
Наздраве! Времето за приготвяне е приблизително 35 минути.
Бравус !
Хм… винаги варя спагетите отделно, ще провбвам сега тъй :) Благодарско!
Ako darzime na to4nostta, triabva da otbeleza, 4e obiknovenia luk si e obiknoven a lukat 6alot e po-drugo ne6to – dreben i dosta po-sladak….. Istina e, 4e ogromna razlika niama, no vse pak si e drug vid luk …. za pove4e informacia : http://agronet.bg/agro/zelenchuci/1404-luk-shalot.html
Проверих, прав си, коригирах в текста
bravo!
Pingback: Лазаня | Fkusno
Pingback: Канелони болонезе | Fkusno
Pingback: Шопска салата | Fkusno
Невероятно Фкусно :) Трябваше да махна каймата и сиренето и пак стана много вкусно. Благодаря за споделения опит :)
Заради 90-дневна диета ли? :)
Благодаря за милите думи, така приготвена всякаква паста се получава много добра. Можете да пробвате пак за въглехидратен ден със зеленчуков сос – домати, тиквички, чушки, лук, чесън, патладжан.
Заради 90-дневна диета ли? :)
Благодаря за милите думи, така приготвена всякаква паста се получава много добра. Можете да пробвате пак за въглехидратен ден със зеленчуков сос – домати, тиквички, чушки, лук, чесън, патладжан.
Дарин Стойков Много бързо ме разгада :D Може ли само да ми напишете последователността на слагане на зеленчуците или всички заедно, и след това доматите? Целия форум ми благодари за рецептата, а аз им казвам да благодарят на теб :)
Radostina Ivanova Последователността винаги е от най-твърдите към най-меките (например първо морковите, после чушките, след тях патладжана и накрая тиквичките). Доматите е добре да са половината настъргани, половината нарязани :)
За най-добър резултат, сотирайте зеленчуците, извадете ги от тигана и сложете само доматите, после прибавете в последните десет минути пастата (най-добре фузили) и зеленчуците. Дори и студено, става прекрасна салата :)
Най-вкусната паста,която някога съм правила и опитвала! Махнах каймата, тъй като не ям много месо, сложих повече гъби и малко маслини и стана ммммм… :) Благодаря за споделената рецепта и продължавайте да ни радвате с такива рецепти – точни и вкусни! :)
Много благодаря за милите думи :)