Сливенски милинки


сливенски милинкиКойто не знае, сега е времето да разбере – родом съм от Сливен. Сигурно всеки от читателите има различен спомен и тълкувание какво означава този град, но позволете да споделя какво е той за мен, освен че там съм се пръкнал. Сливен е инструменталът на „Стани, стани, юнак балкански“ който оглася града три пъти на ден, Стария бряст на центъра, хлъзгавите плочки на главната, сладоледа на бай Мустан, милинките на Двата Аслана, хляб и слънчоглед от фурната на Карандила, пирожките от будката срещу магазин Младост…

Милинките са нещо много специално и сливналии ще се съгласят безусловно с мен. Тиха ранна утрин, минаваш по Раковска и миризмата те удря буквално като ароматен чук, толкова силна, че тръгваш по нея като хипнотизиран.

Колкото готвачи, толкова и рецепти за сливенски милинки, но да призная честно – нито една от публикуваните (поне тези, които аз съм намерил) не се доближава и на километър от истината. Първо и основно – в сливенските милинки яйца няма. Нито едно, половинка яйце няма!

Необходимите продукти:

  1. 300 милилитра топла вода
  2. половин кубче прясна мая
  3. 500 грама брашно
  4. щипка захар, щипка сол, малко олио

Това по-горе както виждате са продуктите за най-обикновено тесто за хляб. Ни повече, ни по-малко. Ако не ви се меси, можете дори да си купите готово тесто от магазина, честна готварска. Пак ще станат прекрасни сливенски милинки.

сливенски милинкиАко ви се меси – замесете тестото и го разделете на минимум 36 еднакви топчета. Подредете топчетата в намаслена и набрашнена тава и ги оставете да втасат. Обръщам внимание – замесвате и оформяте, няма нужда тестото да втасва и да се премесва.

Направете заливка от 100 милилитра вода, половин пакетче масло и една супена лъжица брашно. Загрейте водата с маслото докато се разтопи, разбъркайте брашното и готово. Залейте втасалите топчета с течността и оставете отново на мира да поемат цялата течност.

Междувременно загрейте фурната на 190 градуса (180 с обдухване) и като са поели топчетата, печете докато порозовеят и са готови. Вадете от фурната, поръсете обилно с пудра захар и сте готови да се върнете заедно с мен в детските ми сливенски спомени с пухкави милинки, препечена коричка, пудра захар по бузите и изражение на безгранично щастие :)

сливенски милинкиНаздраве! Ако ще месите, времето за приготвяне е приблизително час и половина с втасването.


45 thoughts on “Сливенски милинки

  1. Mariya Stoyanova

    Докато четох се върнах в детстовото си при баба, в блока срещу МВР…Двата аслана, милинките …
    Моите милинки които правя са почти същите…само вместо вода слгам прясно мляко

  2. Katya Paskaleva

    Благодаря за рецептата! Пробвах я и наистина станаха чудесни милинки. Само замених водата с прясно мляко.

  3. Ивайло Пантелеев

    Много преди да отворят фурната на Двата аслана, точното място беше срещу пожарната.Ами такива милинки не съм ял никъде другаде. А сега качествени милинки има само в сънищата ми…

  4. Lilia Uzunova

    Сливенските милинки не изглеждат така.Те са 2 пъти по-ситни поне.За съжаление не се правят вече с масло…
    Статията е от доста отдавна,нито часовникът бие 3 пъти дневно,както преди,нито магазин "Младост"съществува и т.н.

  5. Lilia Uzunova

    Старите майстори ги няма….Поне бучка масълце да слагаха,за аромат,а те –гъша мазнина или палмово масло….

  6. Дарин Стойков

    Лилия, статията е публикувана на 21 април тази година. В този смисъл не е отдавна, отдавна са моите спомени от родния ми град. Да, в момента живея и работя в София, дойдох тук през 1994 година. Иначе съм завършил ПМГ и помня и магазин Младост и "Стани, стани…" три пъти на ден … и много други неща от родния ми град. Не знам майсторите сега как и какво правят, но винаги можем да ги направим истински вкъщи!

  7. Светлана Кацарова

    Дарин Стойков Г-н Стойков,това,което сте дали като рецепта се доближава най-много до истинските Сливенски милинки,но не са те.Трябва да сте на 50 и повече години за да сте кусвали истинска милинка.

  8. Martina Slavova

    Lilia Uzunova Хасъл милинките се правят с мас свинска. не с "масълче". Така ги правеше прабаба ми, баба ми, и сега моите родители. :)

  9. Lilia Uzunova

    Няма – в сливенските милинки.В други градове съм виждала,при това – по-големи,съвсем различни.

  10. Росица Стефанова Ботушева

    Чудесно е, че сте споделили рецептата! Малко уточнение, може ли? Оригиналната рецепта е със свинска мас. Стапя се да стане около 100 ml, малко се слага в тестото (не олио). а после следва най-интересната част – приготвянето на „хапки“ ( вместо топчета). Намазняват се ръцете в паничката със стопената на водна баня мас, откъсва се от тестото и леко се стиска в едната ръка така, че да се покаже през дупчицата над показалеца „хапка“ (колкото малка гъбка) и се слага в намазаната с нестопена мас тавичка. Лесно е, а и „хапките“ стават почти еднакви. За заливката е хубаво масло, по-изтънчен вкус дава, обаче ако се сложи малко вода, а се добави сметана… :) Затова и госпожите споделят, че заменят водата с прясно мляко, вкусът става…м-м-м! Все пак сметаната си е най-доброто! :) Сливенските милинки наистина са уникални! А маста ги прави по-пухкави. Обаче не са диетични… :)

  11. Милен Куртев

    Абсолютно вярно – със свинска мас… И се ядат още топли. Пък вече е доказано, че свинската мас е далеч по-безвредна от маргарините.

  12. Мария Калудова

    Страхотни милинки,и града ни е страхотен.Жалко,че не се намери един свестен кмет да го развие и разкраси!Ще ги направя със сигурност!Хубав ден

  13. Fkusno

    Рита,
    Никак не е относително, това са стандартни мерки. Едно кубче мая тежи 42 грама. Пакетче масло е 125 грама.

  14. Stoyan Stoyanov

    Върнах се в детството си. Като ученици, закусвахме милинки за 10 стотинки и бутилка шоко ( мляко с какао ) за 5 стотинки.

  15. Ritta Koleva

    Мерси за уточнението. Моите се получиха малко тиклави. Не можах да намеря прясна , и затова използвах суха мая( 24гр).

  16. Fkusno

    Здравейте отново Рита,
    Важно е да се знае, че сухата мая обикновено е концентрирана свежа и тогава грамажът не е същия. Едно кубче свежа мая (42 грама) е равно на две малки пакетчета суха (всяко по 7 грама). Ако не сте се отчаяла от първия резултат, пробвайте пак, но този път сухата мая трябва да е 7 грама

  17. Ritta Koleva

    Мерси още веднъж. Аз подозирах че това е причината. Ще опитам отново. Имам друг въпрос: след като изключа фурната, трябва ли да изчакам или може да ги извадя веднага?

  18. Izabella Ivanova

    Да ти допълня малко рецептата че топчетата се овалват с мас, дори и тези от Двата аслана ;-) :-P

  19. Galina Mateva

    Чудни милинки станаха. Не спазих много пропорциите, но ги правих без мляко и яйца. Следващият път ще опитам и с мас. Най-хубави бяха милинките и триъгълните банички от фурната до църквата в Ново село. После купувахме милинки от фурната точно на завоя до математическата гимназия.

  20. Ivanka Georgieva

    Здравей! И аз съм родена в Сливен, но когато бях на 6 год. се преместихме в София. Като ходех на гости на татко в Сливен, често ходеше да ми купува милинки и наистина са в пъти по-вкусни от софийските, които не струват. Знам, че в оригиналната рецепта заливката с прави с мас, не с масло и така ги правих. Станаха много вкусни! Успешен ден! :)

  21. Мария Димова

    Прекрасни милинки! Благодаря за рецептата! Изядохме ги с голямо удоволствие

Вашият коментар