Още в началото трябва да кажа – макар да се използва мая, направата на чиабата отнема цял един ден. Такава е оригиналната технология, която изисква първо да се направи бига (прото-тесто), което да престои един ден и после се заемате със самата чиабата. Вероятно причината е, че в родината на чиабатата пшеницата е бедна на глутен и има нужда от повече време, за да втаса.
Но пък резултатът е впечатляващ, наистина. Мека и шуплеста вътрешност, твърда и хрупкава коричка, силен аромат и вкус на зехтин. Ако имате свободно време и ви се занимава – давайте смело нататък.
Необходимите продукти за бига:
- Половин кубче прясна мая или едно пакетче суха
- 200 милилитра топла вода
- 250 грама брашно
Смесвате всичко в купа, разбърквате добре и оставяте на хладно място за около осем часа. Така приготвена, бига-та може да се ползва и след три дни, но трябва да я приберете в хладилника, като я завиете с фолио отгоре. Забележете на снимката, че сместа е до марката за 400 милилитра, на следващата след престоя е напълнила цялата купа.
Необходимите продукти за чиабата:
- едно пакетче суха мая
- 15 грама сол (една супена лъжица)
- 300 милилитра топла вода
- 80 милилитра прясно мляко, топло
- една супена лъжица зехтин
- 500 грама брашно
- купата с бига-та
Аз използвах смес от брашно от твърда пшеница (тип 00) и нормално брашно (тип 500).
В голяма купа сипете брашното, смесете водата с млякото, зехтина, солта и маята и разбъркайте добре. Сипете течността при брашното, добавете и бига-та, която вече трябва да е поне утроила обема си и да издава леко кисел аромат като си доближите носа до нея. Не се притеснявайте, това е нормалната миризма от престоялото тесто с мая.
Замесете меко тесто от всички съставки, най-добре ползвайте дървена лъжица или шпатула, защото е много лепкаво. Завийте с фолио и оставете на топло за час да удвои обема си.
Сега следва трудната част, но не е невъзможно. Трябва да премесите това меко и лепкаво тесто, за да спадне и после да оформите и самите хлебчета. Сложете купата с бухналото тесто пред себе си и си представете, че е нещо много, ама наистина много горещо. С бързи движения бъркайте в периферията на купата и „завивайте“ към центъра. Така няма да полепне по ръцете, поне не много.
Извадете тестото върху обилно набрашнена повърхност и с много добре напудрени ръце му придайте форма на голям салам като „завивате“ от периферията към центъра. След това разрежете на четири парчета, които да са горе-долу еднакви и им придайте отново форма на продълговато хлебче. Бързо пренесете върху хартия за печене, като оставите място помежду им.
До това време трябва да сте загрели много добре фурната – на 250 градуса. За да изпечете чиабатите ще ви трябват две плитки тави, като едната сложите в долната част на фурната, а втората сложите по средата, но обърната с дъното нагоре. Загрейте фурната с двете тави вътре.
След като фурната е достигнала градусите, отворете вратата и издърпайте горната тава навън. Сложете върху нея чиабатите както са върху хартията, върнете тавата във фурната и затворете вратата. Напълнете кана или подходящ съд с гореща вода, отворете фурната и излейте водата в долната тава, като бързо затворите отново вратата. Целта е да се образува постоянно пара във фурната и чиабатите да се пекат в нещо като много гореща и влажна сауна.
Печете не повече от 20 минути, като на 10-тата минута може да отворите и ги обърнете веднъж, за да се образува коричка навсякъде. Резултатът наистина ще е мека и шуплеста вътрешност, скрита под твърда и хрупкава коричка!
Наздраве! Времето за приготвяне е малко, няма да отнеме повече от 30 минути, но втасването е поне 9 часа, печенето е 20 минути.
Нещо си на вълна хляб, но пък е много вкусен!
Обичам чиабата с тези големи шупли и хрупкава коричка и ще опитам и твоя вариант!
Общо 2 пакетчета мая ли? Оооо, това не ми звучи много правдоподобно. Наистина ли няма грешка?
Да, общо две пакетчета суха мая и това се прави заради използването на брашно от твърда пшеница. Ако искате – пробвайте с по-малко мая, но не гарантирам резултата :)
рецептата е много добра и добре обяснена, но според мен трябва да има още един час втасване след оформянето на хлебчетата. Аз я направих така. Получи се много вкусен хляб.
Ако сте следвала стъпките на рецептата, не е необходимо да втасва отново след оформянето на хлебчетата. Ако кухнята е топла, тестото реално ще втасва пред очите ви докато оформяте отделните парчета. Пробвайте и така :)
Благодарности че сте се доверила на рецептите на Fkusno
добре, ще пробвам следващия път :)